• الکترینو، نگاهی نو، آموزشی نو

3 نکته طلایی برای بهینه سازی آبگرم کن ها افزایش فشار آب

از فشار کم آب گرم خود کلافه شده اید و از اینکه برای مشکلات جزئی آبگرمکن به تعمیر کار نیاز دارید خسته اید، شما با مطالعه این مقاله به طور کامل با اجزای آبگرمکن آشنا میشوید و به راحتی میتوانید آبگرمکن خود را تعمیر کنید.

فصل های مقاله به صورت زیر است:
• اجزای تشکیل دهنده آبگرمکن دیواری

 • 1. کوئل (کویل) مسی
  نکته طلایی اول
 • 2. مشعل
  نکته طلایی دوم
 • 3. جرقه زن
 • 4. شمعک
 • 5. رگولاتورآب
  نکته طلایی سوم
 • 6. شیر ورودی گاز
 • 7. ترموکوبل
 • 8. اگزوز
آبگرمکن دیواری

1. کوئل (کویل) مسی


کوئل مسی تشکیل شده از لوله های مسی که تبادل حرارتی بالایی دارند و بعد از گرم شدن، گرمای خود را به آب عبوری از داخل خود می دهند و باعث گرم شدن آب مصرفی می شوند.

نکته طلایی اول: با عبور آب از داخل لوله ها به مرور زمان داخل لوله ها جرم رسوب می کند که این جرم باعث کاهش فشار آب گرم مصرفی می شود. که این مشکل را می توان با باز کردن کویل و شستشوی آن با اسید های ضعیف موجود در بازار حل کرد و باعث افزایش فشار آب گرم مصرفی شد.

2. مشعل


مشعل قسمتی از آبگرمکن است که در زیر کوئل قرار دارد و با عبور گاز از آن و روشن شدن آن به وسیله شمعک باعث افزایش دمای لوله های مسی و تبادل حرارتی بین لوله های مسی و آب میشود.

نکته طلایی دوم مشعل دارای قسمتی به نام ژیگلور است که دو نوع شهری و کپسولی را شامل می شود که وظیفه آن کنترل حجم گاز ورودی به مشعل است که این امر با سوراخ داخلی ژیگلور تنظیم میشود و بنا به استفاده شما از گاز شهری یا گاز کپسولی باید ژیگلور متناسب برای تامین شعله مناسب در مشعل نصب شود و گرنه آب به میزان مناسب گرم نمیشود.

3. جرقه زن


وقتی شمعک خاموش می شود جرقه زن وظیفه روشن کردن شمعک به صورت دستی در آبگرمکن های دیواری قدیمی را دارد و در آبگرمکن های جدید با باز شدن آب به طور خودکار فعال شده و باعث روشن شدن مشعل میشود.

4. شمعک


وظیفه شمعک روشن کردن مشعل است که با پیشرفت علم به جای اینکه دائما شمعک روشن باشد از یک جرقه زن اتوماتیک استفاده می شود.

5. رگولاتورآب


رگولاتور آب تشکیل شده از پوسته ی فلزی دو تکه است که بین آن ها یک صفحه پلاستیکی به نام دیافراگم و یک قطعه که مشابه پیستون ماشین عمل می کند قرار دارد که وظیفه ی فرمان دادن به شیر گازی را دارد و روشن شدن مشعل و یک شیر تعبیه شده روی رگولاتور که میزان شدت آب ورودی به آبگرم کن را تنظیم می کند.

نکته طلایی سوم در صوت آب دادن رگولاتور، صفحه دیافراگم پاره شده است که با توجه به شماره ای که روی آن است می توان دیافراگم را تهیه و تعویض کرد.

تعمیر آبگرمکن دیواری

6. شیر ورودی گاز


شیر گازی دو عملکرد دارد
1. فرمان گرفتن از ترموکوبل و روشن نگه داشتن شمعک
2. فرمان گرفتن از رگولاتور آب و باز کردن گاز ورودی به مشعل برای احتراق و گرم شدن آب مصرف

7. ترموکوبل


ترموکوبل یک قطعه ای است کنار شمعک که با گرم شدن آن و اعمال فرمان به شیر ورودی گاز باعث روشن ماندن شمعک می شود.

8. اگزوز


محفظه ای است که بر روی کوئل نصب شده است و وظیفه آن خارج کردن گازهای CO2 که توسط سوختن گاز به وجود می آید به وسیله ی لوله به محیط خارج است.

دیدگاه

 • ابراهیم نظیفی 1400/12/17

  سسلام من قصد تعویض آبگرمکن داشتم میخواستم بدونم چه آبگرمکنی بگیرم مناسبه ؟

 • کارشناس پشتیبانی - پاسخ 1400/12/23

  سلام پیشنهاد ما به شما برای خرید آبگرمکن مارک بوتان هست چون خدمات بهتر و کیفیت محصول بالایی رو ارئه میده. تاخیر در پاسخ گویی به علت مشکل فنی به وجود آمده در وبسایت بوده و بابت پوزش می خواهیم. برای پاسخ گیری سریع تر می توانید با پر کردن فرم مشاوره منتظر تماس کارشناس ما باشید، یا از طریق واتس آپ با مشاورین ما آنلاین چت کنید.

 • رسول محمدی پور 1400/12/18

  آبگرمکن من با ورودی فشار مناسب اخیرا خروجی فشار پایین داره دلیلش چی میتونه باشه؟ ایا تعمیر میشه؟

 • کارشناس پشتیبانی - پاسخ 1400/12/23

  سلام به احتمال بالا رادیاتور آبگرمکن شما رسوب گرفته است و باید با اسید 20 درصد رسوب زدایی شود. اگر تا به حال با اسید ها کار نکرده اید بهتر است از یک متخصص برای این عمر استفاده کنید. تاخیر در پاسخ گویی به علت مشکل فنی به وجود آمده در وبسایت بوده و بابت آن پوزش می خواهیم. برای پاسخ گیری سریع تر می توانید با پر کردن فرم مشاوره منتظر تماس کارشناس ما باشید، یا از طریق واتس آپ با مشاورین ما آنلاین چت کنید.

 • yasaman 1401/11/2

  ابگرمکن ها یکی از تجهیزات مهم برای خانه ها هست مطلب مفیدی بود تو این زمینه

ارسال دیدگاه