• الکترینو، نگاهی نو، آموزشی نو

اساس کارکرد فلوتر(شناور)

فلوتر ها (شناور) عامل های اصلی برای جلوگیری از سر رفت مایعات در منابع هستند در مقاله زیر انواع فلوتر ها یا شناور را بررسی خواهیم کرد.

فصل های مقاله به صورت زیر است:

  • فلوتر چیست؟
  • انواع فلوتر
  • اجزای تشکیل دهنده فلوتر مکانیکی
  • اساس کار کرد فلوتر مکانیکی
  • فلوتر ساچمه ای
  • فلوتر الکترونیکی یا لول کنترل

فلوتر چیست؟


فلوتر یا شناور از جمله تجهیزات در صنعت تاسیسات و مکانیک است که در انواع مختلفی در بازار موجود است.

فلوتر

انواع فلوتر


1. فلوتر یا شناور مکانیکی
2. فلوتر ساچمه ای
3. فلوتر الکترونیکی

اجزای تشکیل دهنده فلوتر مکانیکی:


1. توپی شناور
2. میله یا محور رابطه بین توپی و مغزی فلوتر
3. مغزی
4. محره
5. واشر بین فلوترو محره

فلوتر

اساس کار کرد فلوتر مکانیکی:

فلوتر مکانیکی مستقیما در مسیر ورودی آب اصلی به منبع قرار می گیرد و پس از اینکه آب داخل منبع به اندازه ای که احتیاج است پر شده آب به وسیله توپی شناور و محور انتقال فرمان ، فرمان مکانیکی به مغزی فلوترداده و فلوتر مسیر آب ورودی به منبع را قطع و یا با کم شدن آب مسیر ورودی آب را وصل می کند، که بر اساس ورودی آب به منابع یا برج های خنک کننده و... در ابعاد مختلف ساخته می شود.( که از ابعاد 1.2 اینچ، 3.4 اینچ و 1 اینچ و ....موجود است)

فلوتر
فلوتر
فلوتر

فلوتر ساچمه ای:

در این فلوتر که عمدتا برای پمپ های کفکش استفاده می شود یک ساچمه در داخل فلوتر قرار دارد که با بالا و پایین رفتن فلوتر تیغه برق ورودی به پمپ (NC.NO) که در داخل فلوتر وجود دارد را قطع و وصل می کند.

فلوتر الکترونیکی یا لول کنترل:

فلوتر لول کنترل تشکیل شده از سه یون که داخل منبع برای سنجش سطح مایعات از کم و متوسط و زیاد نصب شده است که این یون ها به لول کنترل وصل شده اند و سطح مایعات داخل منبع را اندازه گیری می کنند و فرمان هایی به لول کنترل می دهند که بعد از دریافت این فرمان ها لول کنترل به وسیله ی تیغه های فرمان خود فرمانی به کنتاکتور پمپ داده و باعث قطع و وصل پمپ جهت پمپاژ آب داخل منبع می شود.

برای این مطلب تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است

ارسال دیدگاه