• الکترینو، نگاهی نو، آموزشی نو

با قطع کردن سنسورای آبگرمکن جونتو به خطر ننداز!!

مقدمه:
شاید برای شما پیش اومده که وقتی در حال حمام هستین آبگرمکن خاموش بشه و بعد از هر بار روشن کردن طی چند دقیقه کوتاه مجدد خاموش بشه و شما به ناچار با تعمیر کار تماس بگیرید. وقتی تعمیرکار به منزل شما میاد اول سنسورهای دود و حرارتی رو قطع می کنه و شما هم با خیال راحت و خوشحال از اینکه دیگه آبگرمکن مشکلی نداره از حمامتون لذت می برید. اما یک هشدار جدی در کمین شماست این سنسور ها برای امنیت شما نصب شدن و به هیچ عنوان نباید قطع بشن. چون ممکنه جون شما به خطر بیوفته !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

هرگز اجازه ندین که تعمیر کار آبگرمکن سنسور ها رو قطع کنه و جون شما رو به خطر بندازه!؟!؟

در این مقاله تیم الکترینو در ابتدا این سنسور ها و طریقه عملکردشون رو به شما آموزش میده و در نهایت راه کارهای رفع مشکلات رو بیان میکنه.

 سنسور آبگرمکن

فصل های مقاله به صورت زیر است:

  • • طریقه عملکرد سنسورها
  • • سنسور دود
  • • سنسور حرارتی
  • • دلیل استفاده از سنسورها
  • • رفع مشکلات ایجاد شده توسط سنسورها

استفاده از وسایل گاز سوز در گذشته با خطرات زیادی همراه بود که تولید کنندگان این صنعت را به فکر افزایش امنیت این وسیله ها انداخت. آبگرمکن یکی از این وسیله ها بود که در راستای افزایش امنیت اون از دو سنسور حرارتی و دود استفاده شد.

طریقه عملکرد سنسورها:


هر دو سنسور آبگرمکن به صورت سری به هم وصل شده اند و فرمان قطع و وصل شمعک را به ترموکوپل می دهند. این سنسور ها به صورتNC (نرمالی کلوز) هستند یعنی در حالت عادی بسته هستند و با داغ شدن باز می شوند و به صورت NO( نرمالی اوپن) درآمده و باعث قطع جریان گاز و خاموشی شمعک می شوند.

معرفی بهترین آبگرمکن

سنسوردود:


در صورت خارج نشدن دود از دود کش و بسته بودن مسیر هوا سنسور دود داغ میشود و از حالت NC به حالت NO در می آید و مدار شمعک را قطع می کند.

معرفی بهترین آبگرمکن

سنسور حرارتی


در صورتی که دمای کوئل بیش از حد تنظیم شده باشد این سنسور از حالت NCبه حالت NO تبدیل می شود و جریان گاز را قطع و شمعک را خاموش می کند.

معرفی بهترین آبگرمکن

دلیل استفاده از سنسور ها:


گاها به هر دلیلی مسیر دود کش آبگرمکن ممکنه مختل بشه و مانع خروج گازهای سمی حاصل از احتراق بشه، سنسور دود در این مرحله نقش کلیدی رو ایفا میکنه و قبل از وقوع حادثه آبگرمکن رو خاموش میکنه

معرفی بهترین آبگرمکن

با افزایش بیش از حد دمای آبگرمکن ممکنه کوئل مسی (محل عبور آب) ذوب و سواخ بشه و خسارت زیادی به شما وارد کنه و ممکنه خطر آفرین باشه. برای جلوگیری از خطرات احتمالی سنسور حرارتی آبگرمکن در صورت بالا رفتن حرارت بیش از میزان تعیین شده آبگرمکن رو خاموش میکنه.

معرفی بهترین آبگرمکن

رفع مشکلات ایجاد شده توسط سنسورها:


اگر سنسور حرارتی باعث خاموشی مکرر آبگرمکن شما شد برای رفع این مشکل بهترین کار کم کردن درجه تنظیم دمای آبگرمکن هست. اما اگر سنسور دود باعث خاموشی مکرر آبگرمکن شماست حتما باید مسیر دود کش رو چک کنید و از خروج گاز های سمی حاصل از احتراق مطمئن بشید و اگر مشکلی در مسیر خروجی نبود به احتمال بالا سنسور خراب شده و باید تعویض بشه.

نکته:
این نکته را به یاد داشته باشید که به هیچ عنوان سنسورها را قطع نکنید و مراقب جان خود و عزیزانتان باشید.

برای این مطلب تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است

ارسال دیدگاه