• الکترینو، نگاهی نو، آموزشی نو

اتفاقات هولناک آسانسوری چه بلایی سر شما می آورد؟

مقدمه:
پایین پله ایستاده بود و فکر بالا رفتن از ده طبقه پله نفس هاش رو به شماره می انداخت، از طرفی در ورودی آسانسور برق خاصی میزد و فکر اینکه به راحتی به طبقه دهم برسه رو تداعی میکرد.

 اتفاقات هولناک آسانسور

با خودش کلنجار می رفت و از اینکه برای انجام کارش باید به طبقه دهم بره خیلی ناراحت بود، با خودش می گفت آخه چرا من باید از آسانسور بترسم و نتونم ازش استفاده کنم و راحت به طبقه دهم برسم ...!!!؟؟؟ !!!
این وحشت که نمیدونست از کجا نشات میگیره هرگز بهش اجازه نداده بود که از آسانسور استفاده کنه و الان که برای کارش باید به طبقه دهم بره به این فکر افتاده سرمنشا این ترس از کجاست؟
جواب این سوال رو ما (تیم الکترینو) در طی این مقاله به شما میدیم و بعد این پاسخ متوجه میشید که خیلی از ما حتی هنگام استفاده از آسانسور هم این ترس ها رو داریم و گاها خیلی از افراد، لحظه شماری میکنن که درب آسانسور باز بشه و از اون خارج بشن و برخی اگر آسانسور به صورت ناگهانی بایسته و داخل کابین گیر کنن وحشت تمام وجودشون رو فرا میگیره و بعد خوندن فاتحه ای برای خودشون زانو هاشون شل میشه و غش می کنن.
اما چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 اتفاقات هولناک آسانسور

سینما صنعت جذاب و پر زرق برقیه که برای جذابیت بیشتر گاهی حاضره تمام قوانین و واقعیت رو تغییر بده و دروغ هایی رو با زیبایی تمام در باور ما جا بندازه. راجب آسانسور هم دروغ های زیادی در سینما هست که عامل اصلی این وحشتی هست که در ناخوداگاه ما وجود داره و باعث این رفتار ها و وحشت ما میشه.

 اتفاقات هولناک آسانسور

اولین دروغ: سقوط کابین آسانسور


صحنه سقوط کابین آسانسور و آتش گرفتن آن یکی از پر کاربرد ترین صحنه های سینماست که عامل اصل وحشت ما هنگام استفاده از آسانسور هاست اما این صحنه یکی از بزرگترین دروغ های سینما به ماست. احتمال سقوط کابین آسانسور تقریبا برابر صفر، چرا که حداقل 3 کابل فولادی ضخیم و با مقاومت بالا در حال جابه جایی اون هستند و در صورت پاره شدن یکی از کابل ها دو کابل دیگر امکان نگه داری و جابه جایی کابین رو به راحتی دارن.

 اتفاقات هولناک آسانسور

نکته:

مراقبت و ویزیت های دوره ای آسانسور بسیار مهمه و اگر سر وقت و به درستی انجام بشه احتمال سقوط به حداقل و نزدیک به صفر می رسه. از طرفی آسانسور ها دارای سیستم ترمز کاملا مکانیکی هستند که اگر سرعت کابین آسانسور بیشتر از سرعت تعیین شده بشه به سرعت عمل می کنن و کابین متوقف می شه. و ایست ناگهانی کابین آسانسور نه تنها خطرناک نیست بلکه برای امنیت بیشتر شماست.

دروغ دوم: دریچه خروج در بالای آسانسور


یکی از صحنه های جذاب در فیلم ها نجات افراد داخل کابین از دریچه بالای کابین آسانسور هستش، نکته جالب اینه که در برخی فیلم ها از این دریچه ها دزدی هم میشه!!!!!!!!!!

 اتفاقات هولناک آسانسور

اما یک واقعیت اینه که در هیچ آسانسوری در هیچ جای دنیا روی سقف کابین آسانسور هیچ دریچه ای وجود نداره و این دریچه چیزی جز تخیل نویسنده های فیلم ها نیست. کابل ها و فلکه ی آسانسور با سرعت در حال چرخش هستند و قدرتی برابر با خورد کردن استخوان انسان را دارن پس وجود دریچه در بالای کابین به شدت خطرناک و غیر ممکنه .

دروغ سوم: کمبود اکسیژن

شخصی داخل کابین به سختی نفس می کشه و در حال بیهوشیه که ناگهان درب آسانسور باز می شه و فرد در حال خفگی نجات پیدا می کنه . این صحنه هم یکی از دروغ های بزرگ سینماست و حاصل تخیل قوی نویسنده است. هرگز اکسیژن داخل کابین آسانسور تمام نمی شه، چرا که سوراخ های ریزی که معمولا به راحتی قابل رویت نیستند در کف کابین وجود داره و به راحتی اکسیژن مورد نیاز افراد داخل کابین آسانسور را تامین می کنه و امکان خفگی در آسانسور صفره. ( مگر اینکه شما از ترس و فشار استرس احساس تنگی نفس و سر گیجه بگیرید و این نشانه ای از رسوب ترس به خاطر دروغ سینما در شماست.)

 اتفاقات هولناک آسانسور

کلام آخر

در آخر باید بگویم که آسانسور ها ایمن تر از تصوری هستند که برای جذابیت فیلم ها به تصویر کشیده اند و اگر داخل آسانسور گیر افتادید اصلا نگران نباشید و با اپراتور آسانسور تماس بگیرید یا با آژیر داخل کابین همسایگان را مطلع کنید تا آنها با اپراتور یا آتش نشانی تماس بگیرند.

 اتفاقات هولناک آسانسور

در آرامش بنشینید و مطمئن باشید این توقف هم برای امنیت شماست و به زودی از آسانسور خارج می شوید.

دیدگاه

  • سارا 1401/3/27

    جذاب بود ممنون

  • مونا 1401/4/11

    واقعا جالب بود من خودم همیشه بی دلیل وقتی سوار آسانسور میشدم استرس داشتم حالا متوجه دلیلش شدم

  • محمد 1401/5/4

    واقعا مطلب جالبی بود ممنون

ارسال دیدگاه