• الکترینو، نگاهی نو، آموزشی نو

خطر فست شارژ ها را جدی بگیرید؟؟!!؟؟!!

مقدمه: با سرعت پیشرفت تلفن های همراه لزوم شارژ سریع موبایل هم به یک دغدغه مهم کمپانی های تبدیل شد و امروزه با معرفی تکنولوژی فست شارژرها کمپانی ها سعی دارند این چالش را مدیریت کنند.

تیم الکترینو قصد دارد در این مقاله به طور کامل شما را با تکنولوژی فست شارژ آشنا کند و خطرات این تکنولوژی را برای شما شرح دهد، پس تا انتها همراه ما باشید.

 فست شارژرها و مشکلات مهمی که ایجاد میکنند

سر فصل های مقاله:

 • • تکنولوژی فست شارژ
 • • خطرهای افزایش ولتاژ
  • * افزایش دما
  • * تناسب بردالکتریکی
 • • کلام آخر

در گذشته برای شارژ کامل یک تلفن همراه باید به مدت 8 تا 10 ساعت آن را داخل شارژ قرار می دادیم و این زمان برای امروزه که تلفن های همراه صرفاٌ فقط یک وسیله تماس نیستند و بسیاری از فعالیت ها روزمره به تلفن های همراه وابسته است بسیار زیاد است.

 فست شارژرها و مشکلات مهمی که ایجاد میکنند
تکنولوژی فست شارژ

پس باید راهی برای افزایش سرعت َشارژ پیدا شود، دو عامل در شارژ گوشی موبایل وجود دارد، جریان و ولتاژ و برای افزایش سرعت شارژ باید ولتاژ افزایش پیدا کند. در حالت معمول ولتاژ شارژرها 3 تا 5 ولت است و برای شارژ سریع ولتاژ آن را به مقدار 9 تا 14 ولت تغییر می دهند.

 فست شارژرها و مشکلات مهمی که ایجاد میکنند

در واقع ولتاژ مانند فشار بیشتر عمل می کند و در یک زمان ثابت با ولتاژ بیشتر جریان بیشتری وارد باتری می شود و باتری زودتر شارژ می شود.

 فست شارژرها و مشکلات مهمی که ایجاد میکنند
خطر های افزایش ولتاژ

افزایش دما

این نکته که افزایش ولتاژ باعث سرعت بیشتر در شارژ می شود بسیار مفید است اما افزایش ولتاژ خطر های خاص خود را به همراه دارد. بزرگترین خطر این است که ولتاژ بالا باعث می شود که باتری داغ شود و این افزایش دما به قدری محسوس است که اگر به آن توجه نشود باعث انفجار باتری خواهد شد.

برای رفع این مشکل در اکثر گوشی ها سرعت شارژ در، درصد های مختلف با هم متفاوت است.

 فست شارژرها و مشکلات مهمی که ایجاد میکنند

برای درک بهتر این موضوع به مثال زیر توجه کنید :
اگر برای شارژ کامل باتری یک موبایل 2 ساعت زمان لازم باشد 50 درصد ابتدایی در نیم ساعت کامل می شود از 50 تا 75 درصد در نیم ساعت بعدی و 75 تا 100 درصد در یک ساعت کامل می شود و علت آن این است که با افزایش ولتاژ، فشار بر روی باتری افزایش پیدا می کند و اگر این فشار تا کامل شدن باتری ادامه پیدا کند احتمال انفجار آن را بسیار بالای می برد برای همین ولتاژ توسط آی سی به صورت پله ای کاهش پیدا می کند و 25 درصد آخر عملا گوشی شما به صورت عادی شارژ می شود و با این ترفند سرعت شارژ از 4 ساعت به دو ساعت کاهش می یابد و از سوی دیگر از خطر انفجار جلوگیری می شود.

 فست شارژرها و مشکلات مهمی که ایجاد میکنند
تناسب بردالکتریکی

خطر دیگر این است که برد های گوشی های موبایل برای کار در ولتاژ خاصی طراحی شده اند و با افزایش ولتاژ امکان سوختن قطعات برد بسیار بالا می رود.

از این رو بهتر است از شارژرهای فابریک که متناسب با برد گوشی موبایل شما طراحی شده اند استفاده کنید زیرا این شارژر با ولتاژ مناسب جریان را وارد گوشی موبایل شما خواهد کرد.

در گوشی های جدید برد ها طراحی جدید تری دارند و قابلیت تحمل ولتاژ های بالاتری را دارند و از این رو موبایل های جدید، فست شارژ هستند و با خیال راحت می توان از فست شارژر ها برای آن ها استفاده کرد.

نکته:
نکته مهم که باید بدانید این است که در حال حاضر گوشی های موبایل تا ولتاژ 9 ولت توسعه یافته اند و فست شارژهایی با 14 ولت برای گوشی های موبایل خاصیت مخرب دارند و بهتر است از این فست شارژ ها در مواقع اضطراری استفاده شود.

کلام آخر :
و در آخر باید بگویم که زمان طلاست و کمپانی های بزرگ ساخت گوشی های موبایل برای حفظ زمان شما و افزایش سرعت شارژ و زمان حفظ شارژ مدام در حال تحقیق و توسعه هستند و در آینده شاهد تکنولوژی های بیشتری خواهیم بود.

 فست شارژرها و مشکلات مهمی که ایجاد میکنند

تا زمانی که این تکنولوژی ها وارد بازار شوند بهتر است از گوشی موبایل و باتری آن مراقبت کنید و برای این کار خواندن مقاله زیر را توصیه می کنیم:

باتری گوشیت رو با چند تا ترفند ضد ضربه کن.

دیدگاه

 • yasaman 1401/10/21

  ممنون از سایت الکترنیو بابت بررسی انواع باتری ها

 • ندا 1401/12/5

  واقعا جالبه امیدوارم همچین باتری هایی زودتر به بازار بیاد

ارسال دیدگاه