• الکترینو، نگاهی نو، آموزشی نو

چگونه از وسایل الکترونیکی خود مراقبت کنیم؟

وسایل الکترونیکی مدت هاست که جزیی جدایی ناپذیر از زندگی ما شده‌اند و حتی تصور زندگی بدون آنها غیرممکن به نظر می‌رسد. قطعا تهیه این وسایل الکترونیکی هزینه زیادی بر دوش شما گذاشته است، پس عاقلانه است که از این سرمایه به درستی محافظت کنید.

راهکار محافظت از وسایل الکترونیکی در الکترینو

وسایل الکترونیکی می‌توانند در اثر عوامل متفاوتی همچون عوامل فیزیکی، نوسانات برق و یا حتی تمیز کردن نامناسب دچار آسیب شوند، حتی می‌توانند بیش از آنچه انتظار دارید به قبض برق شما اضافه کنند. در این مقاله از الکترینو، نکاتی ساده اما مهم را برای شما مرور می‌کنیم تا بتوانید با بکارگیری آنها، وسایل الکترونیکی خود را ایمن، تمیز و کاربردی نگه دارید.

با احتیاط حمل شود!

گوشی همراه از آن دسته وسایلی است که دائما آنها را در جیب، کیف و یا کوله پشتی خود حمل می‌کنید، ساده ترین راه محافظت از آنها، استفاده از قاب های محافظ و برچسب صفحه نمایش یا همان گلس گوشی است. اگر از قاب های ظریف تری استفاده می‌کنید تا حجم گوشی تان چندان افزایش پیدا نکند، مطمئن شوید که از گلس مقاوم تر و با کیفیت تری استفاده می‌کنید.
این مراقبت، شامل لپ تاپ، تبلت و سایر وسایل الکترونیکی که صفحه نمایش حساس دارند نیز می‌شود. فراموش نکنید که. یکی از راه های مطمئن برای آسیب رساندن به وسایل الکترونیکی، انداختن یا خرد کردن آنهاست. 😉

سیم ها را ایمن نگه دارید!

محافظت از وسایل الکترونیکی خانه شما بدون در نظر گیری سیم ها و کابل های آنها امکان پذیر نیست، در اینجا چند نکته مفید برای منظم و ایمن نگه داشتن سیم ها آورده شده است:

  • o اگر کابل ها در مسیر پر تردد قرار دارند، مطمئن شوید که آنها را در جای خود ثابت کرده اید و ترجیحا روی آنها را بپوشانید، چرا که ممکن است پای کسی به آن گیر کرده و موجب آسیب شخص و صدالبته وسیله الکترونیکی شما شود، مثلا می‌تواند منجر به سقوط کامپیوتر یا تلویزیون شما به زمین شود. کابل های خود را با دقت مدیریت کنید و مطمئن شوید که تمام وسایل الکترونیکی متصل به برق روی سطوح ثابت قرار گرفته اند.

  • o کابل ها و شارژرهایی که به ندرت استفاده میکنید را مرتب درون جعبه های جداگانه و محکم قرار دهید.

  • o کابل ها و شارژرهایی که به صورت مکرر از آنها استفاده میکنید را در صورت امکان در محل خود ثابت کنید تا احتمال آسیب دیدن آنها حین جابه جایی را از بین ببرید.

  • o اگر کابل های زیادی روی میز کار خود دارید، مثلا کابل های کامپیوتر، مانیتور و غیره، آنها را با گیره های مخصوص در جای خود ثابت کنید. تا علاوه بر نظم دادن بتوانید از آنها بهتر مراقبت کنید.

از آسیب های ناشی از نوسانات برق جلوگیری کنید.

اکثر کاربران کامپیوتر می دانند که باید از محافظ برق برای جلوگیری از آسیب الکتریکی به وسایل خود استفاده کنند. اما آیا می‌دانستید که نوسانات برق می‌تواند به هر چیزی که به پریزهای برق متصل است، از لوازم اصلی همچون یخچال گرفته تا وسایل ساده ای مانند لامپ آسیب برساند؟!
نوسانات الکتریکی رایج هستند. نوسانات بزرگ ممکن است به دلیل حوادثی مانند صاعقه، انفجار ترانسفورماتور و نقص های جدی در سیستم برق خانه شما اتفاق بیفتد، و این نوسانات می توانند لوازم الکترونیکی ارزشمند شما را در یک لحظه نابود کنند. اما از نوسانات کوچک نیز نباید غافل شد. چراکه با گذشت زمان و تکرار این نوسانات به ظاهر‌ کوچک می‌توانند باعث آسیب‌های انباشته به دستگاه‌های شما شوند. این امر میتواند موجب خرابی و یا از کار افتادن دستگاه الکترونیکی شما شود.

سه استراتژی اصلی برای جلوگیری از آسیب ناشی از نوسانات برق وجود دارد:

  • o هنگامی که از وسایل الکترونیکی خود استفاده نمی کنید، آن ها را از برق بکشید. شاید در مورد وسایلی که دائما از آنها استفاده می‌کنید راه ساده ای نباشد اما مطمئن ترین راه است تا از وسایل الکترونیکی خود در برابر نوسانات برق محافظت کنید. برای دستگاه هایی که به ندرت استفاده می کنید، این روش بسیار خوبی است.

  • o از محافظ برق استفاده کنید. از برندهای معتبر و ترجیحا دارای چراغ نشانگر استفاده کنید. چراکه نوسانات برق (حتی موارد کوچک) به مرور زمان محافظ برق را از بین می برند و در نهایت توانایی های محافظتی خود را از دست می دهند. پس بهتر است پس از مدتی آنها را نیز تعویض کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

  • o از محافظ برق ساختمان استفاده کنید، قوی ترین و راحت ترین گزینه، محافظ برق کل خانه است که هر پریز خانه شما را به یک محافظ برق تبدیل می کند. این سیستم باید توسط برقکار مجاز بر روی تابلو برق منزل شما نصب شود.

فروشگاه لوازم الکترونیکی و محافظ برق فروش انواع محافظ های برق باکیفیب در فروشگاه الکترینو
و اینک تمیز کردن محتاطانه!

وسایل الکترونیک شما نیاز دارند تا به صورت دوره ای تمیز شوند، چراکه آلودگی های مختلف همچون وجود گرد و غبار میتواند باعث آسیب رسیدن به برخی قطعات آنها شود. البته برخی از لوازم الکترونیک در برابر مواد شیمیایی موجود حساس هستند، پس بهتر است با شیوه های درست و مواد مناسب برای تمیز کردن آنها آشنایی داشته باشید. در اینجا چند نکته کلی تمیز کردن ایمن برای رایج ترین لوازم الکترونیکی امروزی آورده شده است:

  • o برای تمیز کردن صفحه نمایش LCD، از یک پارچه میکروفیبر کمی مرطوب استفاده کنید و به صورت دایره ای با حداقل فشار پاک کنید. از دستمال کاغذی استفاده نکنید، زیرا می تواند صفحه های حساس را خراش دهد.

  • o تجمع گرد و غبار که می‌تواند دریچه‌ها را مسدود کند و باعث گرم شدن بیش از حد وسایل الکترونیکی شود، پس بهتر است حداقل یک هفته در میان وسایل خود را با دقت گردگیری کنید. برخی وسایل الکترونیک مانند آی مک، نیاز به گردگیری دوره ای توسط تکنسین های با تجربه دارند.

  • o از هوای فشرده استفاده کنید تا گرد و غبار را از شکاف‌های بین کلیدهای صفحه‌کلید بیرون بیاورید و با استفاده از سواب‌های پنبه‌ای آغشته به الکل، کثیفی‌ها و لکه‌ها را از روی صفحه کلید، موس، کنترل از راه دور و کنترل‌های بازی پاک کنید.

کلام آخر: وسایل الکترونیکی جزئی جدایی ناپذیر از زندگی ما هستند و از آنجاکه گران و پرهزینه هم محسوب میشوند بهترین راه برای جلوگیری از خسارت های احتمالی، مراقبت و نگهداری بهینه آنهاست. ضرب المثل «پیشگیری بهتر از درمان است» را در مراقبت از وسایل الکترونیکی خودمان جدی بگیریم.


برای این مطلب تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است

ارسال دیدگاه