• الکترینو، نگاهی نو، آموزشی نو

استادکار شدن در حوزه فنی، صنعتی و برق کاری تنها با 5 درس رایگان (تضمینی)

به دلیل تقاضا بالای بازار کار و پرسود بودن مشاغل فنی، صنعتی و برقکاری این حرفه ها اخیرا بسیار پرطرفدار شده اند. علاقه مندی ورود به این حرفه و بدل به استادکار شدن به انتخاب درست مسیر یادگیری متقاضی دارد و از آنجایی که این مسیر پر پیچ و خم و متنوع غالبا باعث سردرگمی و اشتباه کارورزان و کارجویان فنی میشود در این مقاله در مجله آموزش مهارت های فنی الکترینو به معرفی 5 درس مهم در یادگیری و آموزش مهارت های فنی، صنعتی و برق کاری پرداخته ایم.

استادکار شدن در حوزه فنی، صنعتی و برق کاری در الکترینو
درس اول

در ابتدا ورود به بازار کار فنی، صنعتی و برقکاری باید ابتدا یک مهارت مورد علاقه خود را انتخاب کرده و شروع به یادگیری نمایید. یادگیری و آموزش مهارت های برق کاری، فنی و صنعتی و بدل به استادکار شدن جهت ورود به بازار کار عمدتا مبتنی بر یکی از چهار روش زیر است :
روش اول : تحصیلات آکادمیک در رشته های فنی و مهندسی
روش دوم : کارورزی و کارآموزی در واحدهای صنعتی (شاگردی در مراکز فنی و برقکاری)
روش سوم : خرید پکیج آموزش های آنلاین در بازار کار
روش چهارم : خودآموزی
بالطبع انتخاب روش درست کمک شایانی به موفقیت شما در بازار کار میکند و انتخاب روش اشتباه شما را از هدفتان که ورود به بازار کار فنی و تبدیل به استاد کار شدن است، دور و دورتر میکند.

در رابطه با انتخاب روش یادگیری در این مقاله به تفضیل موضوع را شرح داده ایم در صورتی که در انتخاب روش یادگیری و آموزش ورود به بازار کار فنی، صنعتی و برقکاری تردید دارید این مقاله را از دست ندهید:
چگونه در کم ترین زمان ممکن به استاد برقکار حرفه ای تبدیل شویم؟


درس دوم

بعد از آنکه رشته و مسیر یادگیری خود در حوزه فنی، صنعتی و یا برقکاری را انتخاب کردید باید آموزش های خود را به صورت پایستار و منظم ادامه دهید. شاید باورتان نشود ولی یک بررسی آماری در سال 2010 در جهان در افرادی که یک مهارت فنی را شروع میکنند نشان داد که حدود 48 % افراد قبل از اینکه یادگیری آنها به پایان برسد آن را نیمه کاره رها میکنند. به صورت کلی باید بدانید افرادی که روی خودشان سرمایه گذاری میکنند و در راه آموزش مهارت های فنی، صنعتی و یا برقکاری ثبات دارن قطعا در پایان راه نتیجه مثبت آن را خواهند دید.
بنابراین شاید در اول راه برایتان ساده به نظر برسد ولی اگر تنها در یادگیری خود ثابت قدم باشید از حدود نصف افراد (رها کنندگان در میانه راه) متقاضی پیشی خواهید گرفت. با این حال نوسان انگیزه و یا مشغله های زندگی در دوران جوانی و میانسالی اغلب افراد را در یک دوره آموزشی طولانی ممکن است خسته و آشفته کند به گونه ای که فرد کاری را که شروع کرده را نیمه کاره رها کند بنابراین حتما توجه کنید بازه زمانی فشرده و کوتاه در ساختار آموزشی فنی صنعتی و برق کاری میتواند از مزایای آن باشد موضوعی که قطعا با خود آموزی، تحصیلات آکادمیک و یا کارورزی در واحد های صنعتی به دست نمی آید.

نکته : بازه زمانی فشرده و کوتاه در ساختار آموزشی فنی صنعتی و برق کاری میتواند از مزایای آن باشد موضوعی که قطعا با خود آموزی، تحصیلات آکادمیک و یا کارورزی در واحد های صنعتی به دست نمی آید.


درس سوم

جادوی پنهان یادگیری ومهارت های فنی، برقکاری و صنعتی این است که یادگیری حتما باید به صورت توزیعی باشد. قطعا همه ما تجربه شب امتحان و کوهی از مطالب ناآشنا را داریم. یادگیری توزیعی عکس شب امتحان است. ممکن است بتوانید برخی مطالب تئوری یا امتحانی را به صورت کوتاه مدت و گاها یک شبه بیاموزید اما آموزش و یادگیری مطالب فنی، صنعتی و برق کاری یک شبه امکان پذیر نیست و باید به صورت پیوسته و کاملا توزیع شده اقدام به یادگیری و تمرین مستمر کنید تا به قول استادکاری آن مطالب ملکه ذهنتان شود. همچنین یکی از بهترین روش های یادگیری توزیعی در حوزه آموزش های فنی و برقکاری انجام مینی پروژه های عملی بعد از هر جلسه آموزش است.


درس چهارم

قطعا همه ما می دانیم که نت برداری و خلاصه نویسی جز انکارناپذیر هر آموزش است و آموزش های فنی، برقکاری و صنعتی از این موضوع مستثنی نیست. تمرینات برگه ای مناسب برای آموزش های فنی و صنعتی این است که مراحل اجرای کار خلاصه نویسی شود و در فرمول ها و اعداد تا حد امکان نت برداری شود در صورتی که نت برداری شما در حین آموزش زیاد است حتما در پایان هر فصل آن را مرور و نکات را تیتروار دسته بندی و خلاصه نویسی کنید.
این روش شاید بهترین عادت حین آموزش است که قطعا ثمره آن را در پایان آموزش خواهید دید. هر چه کلاف یک سرفصل آموزشی پیچیده تر شود اهمیت نت برداری آن پر رنگ تر میشود. با این حال فراموش نکنید افراد با ضریب هوشی بالا گاها در تله آسان پنداری سرفصل های آموزشی گیر میکنند و فرصت یادگیری را در زمان آموزش از دست میدهند.


نکته : هر چه کلاف یک سرفصل آموزشی پیچیده تر شود اهمیت نت برداری آن پر رنگ تر میشود. با این حال فراموش نکنید افراد با ضریب هوشی بالا گاها در تله آسان پنداری سرفصل های آموزشی گیر میکنند و فرصت یادگیری را در زمان آموزش از دست میدهند.


درس پنجم

جستجوگری و پیگیری حین آموزش یک خصیصه مهم در کارآموزان فنی، صنعتی و برقکاری است. پیگیری مفاهیم آموخته شده و بسنده نکردن به آموزش های اولیه سطح یادگیری را میتواند چند صد درصد افزایش دهد. در واقع افراد مشتاق یادگیری نخ آموزش را به همین راحتی رها نمیکنند و همین خصیصه کافی ست تا فرد را در مسیر رشد دائمی قرار دهد.
5 درسی که در بالا بیان شد میتواند یک نقشه راه برای یادگیری و آموزش مهارت های برقکاری و کار فنی باشد. کارآموزان و هنرجویان رشته های فنی مسیر پر پیج و خمی را در پیش دارند و تکیه به این 5 درس مهم بیان شده در بلاگ الکترینو تضمین کننده یادگیری کامل مطالب فنی، صنعتی و برقکاری است.
شروع راه آموزش علی رغم شیرینی هایی که دارد ممکن است دشوار و گاها خسته کننده شود با این حال مجله الکترینو برای افرادی که وارد این راه پر پیج و خم آموزش مهارت های فنی علی الخصوص برقکاری میشوند آرزوی موفقیت میکند.


برای این مطلب تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است

ارسال دیدگاه