• الکترینو، نگاهی نو، آموزشی نو

چگونه در کمترین زمان ممکن به یک استاد برق کار حرفه ای تبدیل شویم؟

به طور قطع امروزه و با پیشرفت تکنولوژی هر مهارتی را میتوان از صفر تا صد آموخت و در این بین مهارت های فنی و برق کاری نیز مستثنی نیستند. در صورتی که تصمیم داشته باشید مهارت های فنی و برق کاری را یاد بگیرید و به یک استادکار تبدیل شوید حتما متوجه خواهید شد که روش های یادگیری مهارت های فنی و برق کاری تنوع بالایی دارند از تحصیلات آکادمیک در رشته های فنی و برق گرفته تا کارورزی در مراکز صنعتی و برقکاری، خودآموزی و یا شرکت در دوره های آنلاین آموزش مهارت های فنی و برقکاری.

به یک استاد برق کار حرفه ای تبدیل شویم

در ادامه این مقاله در الکترینومگ به صورت اجمالی اما دقیق میخواهیم روش های یادگیری مهارت های فنی و برق کاری برای تبدیل به استادکار شدن و ورود به بازار کار را بررسی کنیم.


چرا محیط های آکادمیک نه!

دانشگاه شاید متداول ترین روشی باشه که برای شروع یادگیری مهارت های فنی و برق کاری، کارآموزان در نظر میگیرند. هرچند ورود به دانشگاه و تحصیل در رشته های فنی ممکن است به عنوان مکمل آموزش عملی و یادگیری عمیق مفاهیم فنی و برق کاری باشد اما بهترین روش یادگیری نیست.
طولانی بودن زمان یادگیری و لختی زیاد در فضای سنتی حاکم بر دانشگاه ها پارامتر یادگیری در کمترین زمان ممکن را زیر سوال میبرد و تکیه بستر آموزشی دانشگاه ها بر مباحث غالبا تئوری با مهارت های عملی استادکاری و ورود به بازار کار در تناقض است و روی هم رفته باید گفت دانشگاه گزینه مناسبی برای یادگیری مهارت های فنی و استادکاری نیست.


اصل پارتو در آموزش مهارت های فنی و برقکاری

اصل پارتو بیان میکند که 80 درصد رویدادها از 20% دلایل به وجود می آیند. به عبارت بهتر 20 درصد اصلی هر مبحث آموزشی یا مهارت نقش اصلی در یادگیری را دارند و 80% (موارد تئوری و غیرضروری) نقشی در موفقیت شما ندارند. بگذارید این موضوع را با یک مثال باز کنیم: اغلب شما احتمالا برای یادگیری زبان انگلیسی تاکنون چندین و چند روش را امتحان کرده اید.
اصل پارتو در آموزش زبان یک اصل جا افتاده است بدین معنا که حدود 200 هزار واژه در دیکشنری کمبریج وجود دارد. اما ما نمی رویم همه کلمه های دیکشنری را بیاموزیم و کسی که زبان انگلیسی را به خوبی آموخته است اغلب با دایره واژگان حدود 10 هزار واژه اصلی زبان و اصول محاوره آن را آموخته است. بنابراین نیاز نیست برای تبدیل شدن به یک استاد برقکار شما همه قوانین، فرمول های ریاضی و فیزیکی حاکم بر الکترومغناطیس را اثبات یا حفظ نمایید. بر اساس اصل پارتو دایره ویژه ای از کل مباحث آموزشی که حدود یک پنجم از کل مباحث را پوشش میدهد اهمیت ویژه دارند که باید روی این دایره متمرکز کنید.


انحراف از مسیر اصلی با روش های سعی و خطا

کارورزی در یک مرکز صنعتی یا به اصلاح شاگردی در یک کسب و کار از روشهای بدوی آموزش مهارت های فنی و برقکاری است. مزیت این روش این است که شما طبق اصل پارتو روی دایره اصلی و مورد نیاز بازار کار آموزش میبینید اما این روش ایرادهایی چشمگیر دارد موضوع مهم این است که همه چیز بسته به واحد صنعتی که فرد در آن مشغول میشود دارد و کیفیت کار متنوع است. ایراد بعدی این است که این مراکز صنعتی اغلب واحد آموزش یا کارورزی ندارند که فرد را با یک برنامه ریزی و چشم انداز درست به سمت استادکار شدن هدایت کنند.
این روش یادگیری، فرآیند کند و زمانگیری دارد و ممکن است کارآموز به جای یادگیری روی یک سیکل معیوب انجام کارهای روتین برود و تا حدی ممکن است بدل به بیگاری شود. منحنی علاقه مندی به یک آموزش اثبات میکند که فرد در آغاز هر آموزشی هیجان بیشتری دارد و بهتر است تا حد امکان در کوتاه ترین زمان ممکن اهم آموزش را تا قبل از رها کردن آن طی کند.


نکته : منحنی علاقه مندی به یک آموزش اثبات میکند که فرد در آغاز هر آموزشی هیجان بیشتری دارد و بهتر است تا حد امکان در کوتاه ترین زمان ممکن اهم آموزش را تا قبل از رها کردن آن طی کند.


نتیجه گیری

با در نظرگیری اصل پارتو، پارامتر زمان و فرار از روش های سعی و خطا مثل خودآموزی و یا کارورزی در یک مرکز صنعتی میتوان گفت شرکت در یک دوره آموزش آنلاین حرفه ای که مدرس آن یک استادکار فعال در بازار کار باشد بهترین روش یادگیری یک مهارت فنی و تبدیل به استاد برقکار شدن در کوتاه ترین زمان ممکن است. در این روش شما با مبالغی ناچیز میتوانید از تجارب گرانبها و چندین ساله یک مدرس و استاد کار حرفه ای بیاموزید. مهارت های عملی را قدم به قدم اجرا و به صورت عملی تکرار نمایید و در پایان سوالات و اشکالات خود را با مدرس مطرح و رفع اشکال نمایید.
ویدئو و تکنولوژی های آموزش آنلاین کمک میکند همیشه منابع تدریس شده در اختیارتان باشد. نکات مهمی که در هر جلسه می آموزید و منابع و پروژه هایی که صفر تا صد یاد خواهید گرفت در هیچ روش دیگر وجود ندارد بنابراین اگر در مهارت فنی، صنعتی و برقکاری مدنظرتون آموزش آنلاین با کیفیت یافتید الویت خود را روی این روش بگذارید.

دیدگاه

  • اسماعیل پورحمید 1402/8/23

    سلام من میخواستم وارد بازار برقکاری بشم 19 سالمه میخواستم اگر ممکنه راهنمایی کنید چه دوره ای مناسبه یادگیری برق کاری هست

  • کارشناس پشتیبانی - پاسخ 1402/8/23

    تیم الکترینو برگزار کننده دوره های آموزش برق هستش که این آموزش ها به صورت جامع و کاربردی از پایه و سطح صفر تا صد هستند و با شرکت در دوره های ما می تونید به صورت کامل برق رو آموزش ببینید و وارد بازار کار بشید. برای اینکه بتونید از تیم ما مشاوره دریافت کنید هم می تونید با شماره تماس سایت و هم از طریق واتس آپ با تیم پشتیبانی در ارتباط باشید تا بیشتر شما رو راهنمایی کنند.

ارسال دیدگاه