• الکترینو، نگاهی نو، آموزشی نو

5 نوع اصلی لوستر و کاربرد آنها

همه ما کم و بیش با لوسترها و انواع آنها برخورد داشته‌ایم. در خانه، کافی شاپ‌ها، هتل‌ها و غیره؛ بدون آنکه اطلاع دقیقی از مدل آنها داشته باشیم. استفاده از لوسترها در منازل بسیار رایج است و علاوه بر اهمیت آنها در نورپردازی منزل، به عنوان کالایی دکوراتیو نیز محسوب می‌شوند و ما آنها را با توجه به سبک و سیاق دکوراسیون (چیدمان) منزل خود انتخاب میکنیم.

انواع لوستر و کاربرد آنها

در این مقاله از الکترینومگ، برای شما 5 نوع اصلی لوستر که در منزل کاربرد دارند را آورده ایم تا بتوانید با شناخت هرچه بهتر آنها، انتخابی راحت‌تر و مناسب‌تر داشته باشید.


نوع اول: لوسترهای شمعی

لوسترهای شمعی، قدیمی‌ترین نوع لوستر است که قدمت استفاده از آن به قبل از اختراع برق بازمی‌گردد. لوسترهای شمعی در واقع محلی برای قرار دادن چندین شمع بودند که منجر به افزایش روشنایی محیط می‌شدند. اما اختراع لامپ چیزی از ارزش‌های این نوع لوستر کم نکرد 😉و فقط شمع‌ها جای خود را به لامپ‌ها دادند، حتی لامپ‌هایی با شکل و شمایل شمع.
پس اگر به دنبال لوستری مناسب برای دکوراسیون کلاسیک و سنتی هستید، لوستر شمعی گزینه مناسبی برای شماست. البته که لوسترهای شمعی، خود دارای سبک‌های مختلفی هستند و علاوه بر سبک‌های کلاسیک، سبک‌های مدرن و یا تلفیقی از هر دو را شامل می‌شوند.


لوسترهای شمعی تصاویری از لوسترهای شمعی کلاسیک و مدرن
نوع دوم: لوسترهای شاخه‌ای

لوسترهای شاخه‌ای شباهت زیادی به لوسترهای شمعی دارند و برای نوردهی بالا مورد استفاده قرار میگیرند. در دسته لوسترهای لوکس و مجلل جای دارند و از جنس‌های مختلفی چون فلز، چوب، برنز و یا حتی ترکیبی از این‌ها ساخته می‌شوند. به عنوان مثال لوسترهای شاخه‌ای که ترکیبی از چوب و شیشه هستند، در دسته روستیک قرار دارند.
بصورت کلی، لوسترهای شاخهای سبک‌های مختلفی دارند که می‌توانید بر اساس چیدمان و سبک دکوراسیون منزل خود از بین آنها انتخاب کنید.


نوع سوم: لوسترهای کریستالی

لوسترهای کریستالی به دلیل جنس و نیز آویزهای کوچک و بزرگ کریستالی که دارند، موجب شکست نور شده که زیبایی خیره کننده‌ای به فضا میدهند. رنگ‌ها و جنس‌های متفاوتی دارند که دامنه وسیع‌تری از انتخاب را برایتان فراهم می‌کنند.


نکته : نکته‌ای که در هنگام خرید لوسترهای کریستالی باید به آن توجه کنید جنس و میزان مرغوبیت کریستال‌هاست، چرا که بعد از مدتی می توانند کدر شوند.


نوع چهارم: لوسترهای شیشه‌ای

لوسترهای شیشه‌ای همچون لوسترهای کریستالی داری تنوع بالایی در طرح و ابعاد هستند و آویزهای شیشه‌ای کوچک و بزرگ آنها موجب شکست نور و ایجاد منظره‌ای ویژه در محیط می‌شود. سبک‌های سنتی و مدرنی از این نوع لوسترها در بازار وجود دارد که میتواند پاسخگوی طیف وسیعی از سلیقه‌ها باشد.

نوع پنجم: لوسترهای مدرن

لوسترهای مدرن را می‌توان به عنوان اکسسوری منازلی با دکوراسیون مینیمال دانست. نشانه بارز این دکوراسیون، طراحی ساده و بی‌آلایش آنها و استفاده از رنگ های ماتی چون سفید، طوسی و خاکستری است.
لوسترهای مینیمال تکمیل کننده زیبایی این محیط‌ها خواهند بود. لوسترهای با سبک مدرن از اشکال هندسی ساده‌ای چون دایره، بیضی و یا مستطیل تشکیل شده‌اند و جنس‌های مختلفی مانند چوب و یا فلز دارند. شما می‌توانید از لامپ های هالوژنی و یا ادیسونی برای زیبایی هرچه بیشتر آنها استفاده کنید.

کلام آخر:

می‌توان گفت که امروزه لوسترها جزء جدایی ناپذیر منازل و اتاق‌ها هستند و انتخاب سبک و نوع متناسب با سبک دکوراسیون منازل می‌تواند تاثیر بسزایی در زیبایی و نورپردازی بهتر منزل ما داشته باشد. از انتخاب لامپ مناسب برای هر لوستر نیز غافل نشوید. همانطور که گفته شد، انواع مختلفی از لوسترها وجود دارند ولی آنچه امروزه شاهد آن هستیم، ترکیب سبک‌ها و انواع مختلف آنها و خلق یک طراحی زیبا و یا حتی عجیب است. آنچه در این مقاله به آن پرداخته شد، شناخت انواع لوسترهاست چرا که به ما در انتخاب هرچه صحیح‌تر و بهتر کمک می‌کند.

برای خرید انواع لامپ‌های مرغوب با قیمت مناسب می‌توانید به صفحه فروشگاه الکترینو سر بزنید.


برای این مطلب تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است

ارسال دیدگاه