• الکترینو، نگاهی نو، آموزشی نو

لامپ ادیسونی چیست؟ به همراه کاربرد، مزایا و معایب آن

لامپ ادیسونی چیست؟ لامپ ادیسونی یا همان لامپ فیلامنتی آنتیک که البته با نام لامپ‌های وینتیج (vintage) نیز شناخته می‌شوند، در واقع نوعی لامپ با شکل و شمایل قدیم است و یادآور لامپهایی است که بیش از 100 سال پیش توسط توماس ادیسون تولید شده‌اند. لامپ‌هایی شیشه‌ای با رنگهایی گرم که ما را به گذشتههایی دور می‌برند.
در این مقاله از الکترینومگ شما را با لامپ‌های ادیسونی و مزایا و معایب استفاده از آنها آشنا خواهیم کرد، پس در ادامه همراه ما باشید.

لامپ ادیسونی چیست؟

لامپهای ادیسونی در واقع نوعی از لامپهای فیلامنتی کربنی یا تنگستنی هستند. رشتههای داخلی طولانی و پیچ خورده، حبابی از جنس شیشه نسبتا نازک و غالبا رنگی متمایل به قهوهای، از ویژگیهای آشکار لامپ‌های ادیسونی است.


کاربرد و مزایای لامپ ادیسونی

لامپ ادیسونی به دلیل ظاهر زیبا و نوستالژیک خود طرفداران زیادی دارد. علاوه بر زیبایی، نور گرم و ملایم آن موجب می‌شود تا لامپ ادیسونی در دسته لامپ‌های دکوری یا همان دکوراتیو قرار گیرد. نور ملایم آن به گونه‌ای است که نه تنها چشم را آزار نمی‌دهد، بلکه می‌توانید براحتی از مشاهده رشته‌های نورانی درون حباب لذت ببرید.
این لامپ‌ها دارای سرپیچ‌های متفاوتی هستند و به علت ظاهر زیبایی که دارند شما می‌توانید حتی بدون نیاز به خرید لوستر از آن استفاده کنید و فضایی گرم و زیبا داشته باشید.


برای آشنایی بهتر با انواع لوستر و کاربرد آنها کلیک کنید.


از کاربردهای دیگر لامپ ادیسونی که شاید کمتر مورد توجه قرار گرفته باشد، کاربرد آن در گلخانه‌هاست. نور و گرمای لامپ‌های ادیسونی جایگزین بسیار مناسبی برای نور خورشید است، چراکه این لامپ‌ها نوری مصنوعی با طول موج قرمز ایجاد می‌کنند. پس اگر برای گیاهان آپارتمانی خود به دنبال منبع نوری مناسب هستید، از لامپ‌های ادسیونی غافل نشوید.


لوسترهای شمعی توماس ادیسون و لامپ اختراع شده توسط او در کنار تصویری از لامپ و لوستری امروزی با ظاهری مشابه با آن.

نور ملایم و ظاهر نوستالژیک لامپ ادیسونی موجب شده تا از آن بیشتر در دکوراسیون کافی‌شاپ‌ها، آشپزخانه منازل، در چیدمان‌های سبک وینتیج و یا حتی در چیدمان‌های سبک مدرن استفاده شود.
در کنار تمام موارد ذکر شده در بالا که به نوعی می‌توان آنها را مزایای لامپ‌های ادیسونی دانست، معایبی نیز وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

معایب لامپ ادیسونی

  • o لامپ ادیسونی، نسبتا پرمصرف است؛

  • o با توجه به اینکه حباب شیشه‌ای آن نازک و ضعیف است، بیشتر در معرض شکستگی قرار می‌گیرد؛

  • o طول عمر کمتری نسبت به لامپ‌هایی چون لامپ‌های فیلامنتی دارد؛

  • o با توجه به جنس رشته‌هایی که دارد، میتواند علاوه بر نور، گرما نیز تولید کرده و دمای محیط اطرافش را تا 2 درجه افزایش دهد.


کلام آخر:

امروزه انتخاب و خرید لامپ را عوامل مختلفی چون میزان مصرف، دوام و کیفیت و البته زیبایی تحت تاثیر قرار می‌دهند. باتوجه به این موارد، شناختی هرچند نسبی، ما را در انتخابی هوشمندانه تر یاری می‌کند. لامپ ادیسونی نیز دارای مزایا و معایبی است که به مهم‌ترین آنها در این مقاله اشاره شد. برای مقایسه بیشتر انواع لامپ‌ها می‌توانید به سایر مقالات الکترینو مراجعه فرمایید.


برای خرید انواع لامپ‌های مرغوب با قیمت مناسب می‌توانید به صفحه فروشگاه الکترینو سر بزنید.


برای این مطلب تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است

ارسال دیدگاه