• الکترینو، نگاهی نو، آموزشی نو

لامپ رشد گیاه چیست؟ به همراه معرفی انواع و کاربرد آن

لامپ رشد گیاه یا چراغ رشد گیاه، همانطور که از نام آن پیداست، یک منبع نوری الکتریکی است که برای تامین نور مورد نیاز گیاه و در نتیجه رشد و گلدهی آن استفاده می‌شود. ما در این مقاله از الکترینومگ انواع لامپ‌های رشد گیاه را معرفی می‌کنیم. همچنین به بررسی کاربرد آنها خواهیم پرداخت. پس اگر به دنبال شناخت و خرید چراغ رشد گیاه هستید، خواندن این مقاله را از دست ندهید.

لامپ یا چراغ رشد گیاه

انواع لامپ های رشد گیاه

لامپ‌های رشد گیاه انواع مختلفی دارند که بسته به نیاز گیاه و شرایط نوری محیط می‌توانید از آنها استفاده کنید. مهم‌ترین انواع چراغ رشد گیاه عبارتند از:


 • o لامپ‌های فلورسنت:
  لامپ‌های فلورسنت یا همان لامپ مهتابی، متشکل از لوله‌های فلورسنتی هستند که ماده فعال درون آنها باعث تولید نور می‌شود. این لامپ‌های مهتابی برای گیاهانی مناسبند که نور کمی احتیاج دارند. مزیت این لامپ‌ها کم مصرف بودن آنهاست، پس به میزان قابل توجهی در مصرف انرژی صرفه‌جویی خواهد شد.

 • o لامپ‌های ال ای دی (LED):
  لامپ‌های ال ای دی، از دیودهای الکتریکی نوری یا همان LED تشکیل شده‌اند. لامپ‌های رشد گیاه ال ای دی، طیف نوری مورد نیاز گیاه را بصورت دقیق تامین و برای رشد گیاه بسیار مناسبند. علاوه بر این، چراغ‌های ال ای دی نیز بسیار کم مصرف هستند که مزیتی مهم در انتخاب لامپ محسوب می‌شود.


  لامپ یا چراغ رشد گیاه لامپ‌های رشد گیاه از نوع ال ای دی مناسب برای رشد گیاه در فضای داخلی منازل

 • o لامپ‌های هالوژن:
  لامپ‌های رشد گیاه هالوژنی، از فیلامنت‌های تنگستنی درون یک لامپ شیشه‌ای تشکیل شده‌اند. لامپ‌های هالوژنی می‌توانند نوری با طیف گسترده تولید کنند که برای رشد برخی گیاهان مناسب است، اما مصرف انرژی بالا و تولید گرمای نسبتا زیادی دارند. پس در هنگام خرید این لامپ‌ها، به این نکته توجه کنید که این گرما ممکن است برای گیاه شما مناسب نبوده و تاثیر منفی بر رشد آن داشته باشد.

کاربرد لامپ‌های رشد گیاه

چراغ‌های رشد گیاه درواقع ابزاری مناسب برای تامین نور مصنوعی لازم برای رشد گیاهان در شرایطی است که نور خورشید به میزان کافی در دسترس گیاه نیست. در ادامه برخی از مهم‌ترین کاربردهای چراغ رشد گیاه را برای شما آورده‌ایم:


1. کاشت گیاهان در محیطی کم نور: نور لازمه رشد گیاه است و اگر محیطی که در آن قصد پرورش گیاه را دارید، نورگیری مناسب را ندارد، لامپ‌های رشد گیاه گزینه مناسبی برای شماست. برخی گیاهان آپارتمانی نور کمی لازم دارند اما با این وجود نمی‌توان از اهمیت نور مناسب برای این گیاهان نیز غافل شد، پس اگر آپارتمان شما نورگیر نیست بهتر است برای رشد و سلامت گیاهان خود، از چراغ‌های رشد گیاه استفاده کنید.


2. پرورش گیاهان در فضای بسته: چراغ‌های رشد گیاه می‌توانند در محیط‌هایی مانند گلخانه‌ها، اتاق‌های رشد گیاهان و آکواریوم‌ها استفاده شوند تا نور مصنوعی لازم برای رشد و توسعه گیاهان فراهم شود.


3. کنترل دوره رشد گیاهان: با استفاده از چراغ‌های رشد گیاه، می‌توان دوره رشد گیاهان را کنترل کرده و به طور مثال، میوه‌ها و سبزیجات را در فصولی که خارج از فصل طبیعی آنها هستند، تولید کرد.


انواع رنگ‌های نور لامپ رشد گیاه و مزیت هر کدام

همانطور که گفته شد، چراغ‌های رشد گیاه منبع تولید نور مصنوعی برای رشد و گلدهی گیاهان هستند. نور این چراغ‌ها رنگ‌های متفاوتی دارد و بر این اساس می‌توانند طیف‌های متفاوتی از طول موج نور را ایجاد کنند که برای گیاهان مورد نیاز است. در ادامه به بررسی انواع رنگ نورهای چراغ رشد گیاه می‌پردازیم.


1. نور قرمز (Red Light):


نور قرمز طول موج حدود ۶۵۰-۷۵۰ نانومتر دارد و بر روی رشد و گلدهی گیاهان بسیار تاثیرگذار است. این نور به عنوان یک منبع انرژی برای فعالیت فتوسنتزی گیاهان عمل می‌کند و باعث افزایش فعالیت کلروفیل‌ها می‌شود. همچنین، نور قرمز می‌تواند روند گلدهی و میوه‌دهی را تسریع کند.


2. نور آبی (Blue Light):


نور آبی طول موج حدود ۴۵۰-۴۸۰ نانومتر دارد و بر رشد و توسعه بخش‌های سبز گیاهان تاثیرگذار است. این نور در فتوسنتز گیاهان نقش مهمی دارد و به افزایش فعالیت کلروفیل‌های گیاهان به جز کلروفیل آ کمک می‌کند. همچنین، نور آبی می‌تواند رشد ریشه و ساقه را تسریع کند.


3. نور بنفش (UV Light):


نور بنفش یکی از طول‌های موج نور قرمز و آبی است و بر رشد گیاهان تاثیر مهمی دارد. این نور طول موج حدود ۳۸۰-۴۰۰ نانومتر دارد و بر روی فتوسنتز گیاهان بسیار موثر است. نور بنفش به کلروفیل‌های گیاه بویژه کلروفیل‌های آ در فرآیند فتوسنتز کمک می‌کند. درنتیجه می‌تواند رشد و توسعه گیاهان را تسریع کرده و به تولید انرژی برای گیاه کمک کند. همچنین، نور بنفش می‌تواند بر روی فعالیت میکروبی و جوانه‌زنی بذرها تاثیر مثبتی داشته باشد.


4. نور سبز (Green Light):


نور سبز طول موج حدود ۵۰۰-۵۵۰ نانومتر دارد و نسبت به سایر نورها بویژه قرمز و آبی، تاثیر کمتری بر روی رشد گیاهان دارد. اکثر گیاهان نور سبز را جذب نمی‌کنند و بیشتر این نور معمولا از گیاه عبور می‌کند. البته در برخی موارد، نور سبز می‌تواند بر روی رشد و توسعه گیاهان تاثیر مثبتی داشته باشد.


5. نور زرد (Yellow Light):


نور زرد طول موج حدود ۵۵۰-۶۰۰ نانومتر دارد. نور زرد نیز بر روی رشد گیاهان تاثیر متوسطی دارد و طبیعتا می‌تواند بر روی فعالیت فتوسنتزی گیاهان تاثیر مثبتی داشته باشد و درنتیجه به تقویت ساختار سلولی گیاهان کمک کند.


6. نور نارنجی (Orange Light):


نور نارنجی طول موج حدود ۶۰۰-۶۵۰ نانومتر دارد. این نور نیز همچون نور زرد بر روی رشد گیاهان تاثیر متوسطی دارد. این نور بر روی فعالیت فتوسنتزی گیاهان تاثیر مثبتی دارد و به تقویت ساختار سلولی گیاهان کمک میکند.


نکات مهم برای خرید لامپ رشد گیاه

برای خرید یک چراغ رشد مناسب باید نکاتی را درنظر بگیرید که به بررسی برخی از آنها می‌پردازیم.

- قابلیت تنظیم فاصله: چراغ رشد باید قابلیت تنظیم فاصله از گیاه را داشته باشد. مثلا اگر لامپ رشد زیادی به گیاه نزدیک باشد ممکن است حرارتی که از آن ساطع می‌شود، روی سطح گیاه لمس شود، در این صورت نه تنها تاثیر مثبتی ندارد، بلکه می‌تواند باعث سوختن و یا بصورت کلی آسیب به گیاه شود. پس بهترین حالت، دارا بودن قابلیت تنظیم فاصله لامپ از گیاه است.

رنگ نور لامپ: همانطور که گفته شد، لامپ های رشد گیاه دارای از نظر رنگ نور و درنتیجه طیف طول موجی که تولید میکنند با یکدیگر تفاوت دارند. به عنوان مثال نور قرمز و آبی به طور کلی بر روی رشد و گلدهی گیاهان تأثیر بیشتری دارند، در حالی که نور سبز، زرد و نارنجی تأثیر کمتری دارند.
برای بهینه‌سازی رشد گیاهان، استفاده از چراغ‌هایی که طیف نوری مطلوب را تأمین کنند، ضروری است. پس بهتر است با توجه به نوع و نیاز گیاهی که قصد پرورش آن را دارید چراغ‌هایی که طیف نوری مطلوب را تأمین میکنند را انتخاب کنید.

- قابلیت تنظیم زمان: یکی دیگر از نکاتی که بهتر است هنگام خرید لامپ رشد گیاه به آن توجه کنید، قابلیت تنظیم زمان روشنایی است. در این حالت زمان کافی و مناسب برای نوردهی را مشخص کرده و کنترل بهتری بر روی دوره رشد گیاه دارید.


کلام آخر:

به طور کلی، چراغ‌های رشد گیاه می‌توانند به عنوان یک ابزار مفید برای تأمین نور مصنوعی لازم برای رشد و توسعه گیاهان در شرایطی که نور خورشید به طور کافی در دسترس نیست، استفاده شوند. رنگ‌های چراغ‌های رشد گیاه بسیار مهم هستند و می‌توانند بر روی رشد و توسعه گیاهان تأثیر قابل توجهی داشته باشند. پس در هنگام خرید لامپ‌های رشد گیاه، نوع گیاه و طیف نوری مورد نیاز آن، فضایی که برای رشد گیاه درنظر گرفته‌اید، بودجه و مواردی از این دست را مدنظرگرفته تا بهترین انتخاب و نتیجه را داشته باشید.


برای خرید انواع لامپ‌های مرغوب با قیمت مناسب می‌توانید به صفحه فروشگاه الکترینو سر بزنید.


برای این مطلب تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است

ارسال دیدگاه