• الکترینو، نگاهی نو، آموزشی نو

هر آن چیزی که لازم است راجب کلید اتوماتیک و تفاوت آن با فیوز مینیاتوری بدانید.

امروزه در تابلو برق ها برای قطع و وصل جریان اصلی از کلیدهای اتوماتیک استفاده می شود و دانستن علت اصلی آن به شما در انتخاب هایتان کمک می کند. در این مقاله ما قصد داریم به طور جامع به معرفی کلید اتوماتک و در انتها علت استفاده از کلید اتوماتیک به جای فیوز مینیاتوری بپردازیم.

فصل های مقاله به صورت زیر است:

  • • کلید اتوماتیک چیست؟
  • • چرا کلید اتوماتیک به نام کلید کامپکت یا کمپکت شناخته میشوند؟
  • • اجزای داخلی کلید اتوماتیک
    • قوس الکتریکی به زبان ساده *
  • • چرا در تابلو برق ها برای قطع و وصل جریان اصلی (ورودی) به جای فیوز مینیاتوری از کلید اتوماتیک استفاده می شود؟

کلید اتوماتیک چیست؟


کلید اتوماتیک کلیدی است که به علت داشتن محفظه قطع توانایی قطع جریان مصرف کننده زمانی که مصرف کننده در حال کار (مصرف جریان) است را دارا می باشد و این کلید برای حفاظت سیستم (موتور ها، روشنایی ها و...) در برابر اضافه بار یا اتصال کوتاه استفاده میشود، که نسبت به کلید مینیاتوری دارای عمر بالاتر و قدرت قطع بالاتری می باشد.

چرا کلید اتوماتیک به نام کلید کامپکت یا کمپکت شناخته می شوند؟


در قدیم این نوع کلید ها دارای ابعاد بزرگی بودند (به علت جنس مواد اولیه) . با پیشرفت علم و افزایش کیفیت مواد اولیه حجم این کلیدها کوچک شد و به نام کلیدهای کامپکت یا کمپلت نام گذاری شد. که این کلید ها را به وسیله موتور و رله آندر ولتاژ و رله شنت می توان تجهیز کرد و علاوه بر حفاظت کلید در برابر افت ولتاژ زیاد می توان به وسیله رله شنت از راه دور به وسیله ی یک کلید استاپ و استارت و کنترل دیجیتال، از راه دور فرمان قطع و وصل به کلید داد.

کلیدهای اتوماتیک

اجزای داخلی کلید اتوماتیک


1. بدنه یا قاب کلید
جنس بدنه از پلاستیک فشرده است که تمام قطعات را داخل خود جا داده و از یکدیگر تفکیک کرده است
نکته: بدنه کلید ضدآب نمی باشد به عبارت دیگر این کلید ضد آب نمی باشد.

اجزای کلید

2. کنتاکت ها (تیغه های وصل و قطع جریان)


جنس این کنتاکت ها از نوع مس است و الاکلنگی جریان سمت مصرف کننده را قطع و وصل می کند که با توجه به جریان عبوری از کنتاکت ها، قطر آنها تغییر می کند.

تیغه های کلید اتوماتیک

3. جرقه گیر


جرقه گیرها تقریبا به شکل رادیاتور هستند و از صفحات فلزی با فاصله هوایی تشکیل شده اند که قوس یا جرقه حاصل از قطع و وصل بار یا جریان مصرف کننده را می گیرد. که بیشترین قوس یا جرقه الکتریکی زمانی رخ می دهد که کلید بخواهد برق سمت مصرف کننده را قطع کند به همین علت در دو سمت کنتاکت ها قوس گیروجود دارد.

جرقه گیر کلیدهای اتوماتیک

قوس الکتریکی به زبان ساده

در هنگام قطع و وصل کلید (برکرها) به علت وجود اکسیژن و افزایش جریان داخل کلید در هنگام قطع جریان مصرف کننده، هوای بین دو کنتاکت (تیغه های داخلی کلید) یونیزه (تجزیه ملکول اکسیژن ازO2 به O) می شود و اکسیژن به صورت رسانا عمل می کند و باعت ایجاد جرقه الکتریکی شدید (قوس) می شود که اگر در داخل کلید ها قوس گیر وجود نداشته باشد باعث به وجود آمده ضربه شدید به قطعات داخی کلید میشود.

قوس گیر کلیدهای اتوماتیک

تصویر کلید اتوماتیک که بر اثر عبور جریان شدید دچار قوس الکتریکی شده است و تیغه های آن ذوب شده اند.

4. کلید قطع و وصل (ON/OFF) یا (صفر و یک)


با اعمال نیرو به کلید برای قطع و وصل این انرژی توسط فنر داخل کلید به اهرم های داخل منتقل می شود و باعث مکانیزم قطع و وصل می شود.

	کلید قطع و وصل

5. کلید تریپ یا قطع مدار


کلیدی است که وظیفه آن قطع و وصل کلید در هنگام خطای بوجود آمده می باشد که هم به صورت دستی و هم به صورت تیغه بی منتال (مکانیکی) و هم به صورت مغناطیسی (کلید آندر ولتاژ و شنت) این کار انجام می شود که قسمت تریپ یا فرمان برای قطع سیستم از قسمت کنتاکت جدا هستند. اساس کار کرد این قسمت به این گونه است که با عبور جریان از تیغه های ورودی و با گرم شدن محیط (بی متال کلید های اتوماتیک با جریان ورودی سری نیستند بر خلاف کلید حرارتی) تیغه بی متال به خاطر ضریب انبساط طولی که دارد افزایش طول می دهد ( به خاطر سری نبودن بی متال با خط ورودی بر خلاف کلید حرارتی زمان عملکرد برای قطع سیستم بیشتر از کلیه های حرارتی است) و فرمان مکانیکی را می دهد که با توجه به ولم های روی کلید می توان این عمل و زمان و شدت جریان عبوری از کلید را مدیریت کرد.

برای شناخت بیشتر کلید حرارتی شما را به مطالعه مقاله زیر دعوت میکنیم :
آشنایی کامل با کلید حرارتی و علت استفاده از آن در تابلو برق ها

چرا در تابلو برق ها برای قطع و وصل جریان اصلی (ورودی) به جای فیوز مینیاتوری از کلید اتوماتیک استفاده می شود؟


1. جریان نامی بالاتری نسبت به کلید های مینیاتوری دارد. (جریان نامی:بیشترین جریانی که می توان از تیغه های کلید عبور داد.)
2. می توان با استفاده از کنترلر و یا به وسیله کلید استپ، استارت از راه دور کلید های اتوماتیک را برای فرمان قطع و وصل کنترل کرد اما این امکان برای کلید های مینیاتوری وجود ندارد.
3. از کلید های مینیاتوری در جریان های پایین استفاده می شود، اما کلید های اتوماتیک به علت بالا بوده رنج جریان و قابلیت تحمل جریان های بالا، بیشتر درمصارف صنعتی استفاده می شوند.
4. در کلید مینیاتوری زمان قطع در هنگام خطا به وسیله حفاظت حرارتی (بی متال) و مغناطیسی (بوبین) یک مقدار ثابتی است اما در کلید های کامپکت دارای رنج متفاوت و متغیری است.
5. تعداد دفعات قطع و وصل در کلیدهای مینیاتوری به خاطر جنس و مقاومت جنس به کار رفته در داخل آن کمتر از کلیدهای اتوماتیک است.
6. از کلیدهای مینیاتوری فقط برای حفاظت اصلی تابلو برق های کوچک و خانگی می توان استفاده کرد اما از کلیدهای کامپکت برای حفاظت اصلی تابلو برق های صنعتی و بزرگ میتوان استفاده کرد.
7. در کلید های اتوماتیک قابلیت تحمل جریان اتصال کوتاه بیشتر از مینیاتوری ها است اما در کلید های مینیاتوری رنج تحمل جریان اتصال کوتاه حداکثر16 کیلو آمپر(16000A) است. جریان اتصال کوتاه: جریان که به واسطه برخورد سیم های فاز و نول و یا برخورد دو فاز غیر همنام بوجود می آید.

برای شناخت بیشتر فیوز مینیاتوری شما را به مطالعه مقاله زیر دعوت میکنیم :
انواع فیوزها از جمله فیوز مینیاتوری را بهتر بشناسید.

دیدگاه

  • yasaman 1401/11/2

    راجب کلید های اتوماتیک به خوبی نوشته شده بود

ارسال دیدگاه